02 | 05 | 2024

Teeme ennast nähtavaks!

Maanteeamet tuletab veelkord inimestele meelde, et nad kindlasti kasutaksid pimeda ajal asulavälisel teel liigeldes märgatavust tagavat varustust – olgu selleks helkur, ohutusriietus, taskulamp või mõni muu valgusallikas. Parema valgusallika puudumisel olgu selleks kasvõi mobiiltelefoni helendav ekraan.

Sügise- ja talvekuud on varastel õhtutundidel saabuva ja suure osa ööpäevast katva pimeda aja tõttu liikluses osalevatele jalakäijatele ja jalgratturitele endiselt kõige riskantsemad. Vaatamata sellele, et jalakäija näeb tuledega autot juba kaugelt, eraldab autojuht ilma helkuri või muu valgusallikata jalakäijat lähitulede valgusvihus alles 30 meetri kauguselt. 90 km/h liikuva auto peatumisteekond on aga vähemalt kaks korda pikem ja sellepärast ei suuda juht ootamatult nähtavale ilmunud jalakäijale otsasõitu vältida. Korralik helkur on auto lähitulede valguses nähtav juba 130 - 150 meetri kauguselt ning annab autojuhile piisavalt aega, et sõitu aeglustada ja mööduda jalakäijast ohutult. Kui helkur mingil põhjusel puudub või on kaduma läinud, peab jalakäija arvestama, et valgustamata teel pole ta autojuhile nähtav ja tegema kõik endast oleneva, et õnnetust vältida – kõndima sõidukiliiklusele vastu, nagu liiklusreegel ette näeb, sõiduki lähenedes hoiduma võimalikult sõidutee äärde ning jälgima sõiduki möödumist.

Helkurit on soovitav kanda sõiduki tuledega samal kõrgusel, ehk umbes 50-80 cm maapinnast. Kui kantakse ainult üht helkurit, tuleb see kinnitada keha sõiduteepoolsele küljele. Tähtis on, et rippuv helkur jope või mantli allserva alt välja ulatuks ning oleks nähtav võimalikult mitmest küljest. Meeles tuleks pidada, et helkur on vajalik ka linnatänaval, kus tänavavalgustus ei ole sugugi kõikjal piisav.

Aastal 2011 hukkus pimeda ajal liigeldes kokku 16 jalakäijat ja 3 jalgratturit. Neist asulavälisel teel pimeda ajal liigeldes hukkus 9 ja sai vigastada 14 jalakäijat. Käesoleval aastal on esimese 9 kuu jooksul asulavälisel teel pimeda ajal liigeldes hukkunud juba 8 jalakäijat ja 2 jalgratturit ning vigastada on saanud 9 jalakäijat ja 2 jalgratturit.

Sel sügistalvisel hooajal on Maanteeamet liiklusõnnetuste ennetamiseks eraldanud Politsei- ja Piirivalveametile 112 000 helkurit, mida jagatakse liiklusjärelevalve korras politsei patrullautodest pimeda ajal asulavälisel teel ohusituatsioonis olevatele jalakäijatele. Lisaks läheb Maanteeameti regioonide spetsialistide ja politsei ennetusspetsialistide koostöös korraldatavate koolituste ja teabetegevuse kaudu jaotusesse veel 39 000 helkurit, mida jaotatakse läbi helkuri koolituste eelkõige II kooliastme õpilastele ning eakatele liiklejatele. Jalgratturite ohutuse parandamiseks jaotatakse maapiirkondades ja asulavälistel teedel liiklejatele 5000 ohutusvesti ja 10 000 komplekti kodarahelkureid.

Lisainformatsioon:
Urve Sellenberg
Liikluskasvatuse talituse juhataja
Maanteeamet
tel: 504 06 02
e-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.