27 | 04 | 2024

21. - 25. jaanuarini (kl 13.00) on avatud kooliraamatukogus rändnäitus „Piim on tervise ja tarkuse allikas".

Rändnäitus „Piima- tervise ja tarkuse allikas", on mõeldud rändama koolist kooli sisaldab kõike vajalikku informatsiooni piima, piimatoodete ja nendes sisalduvate vitamiinide ja mineraalide kohta. Näitus on atraktiivne ja õpetlik igas eas lapsele alates alg-klassist kuni keskkooli õpilasteni.

Näitus on koostatud Eesti Piimandusmuuseumi ja Eesti Piimaliidu ühistööna ja rändab kolmes eksemplaris rändama mööda Eesti koole. Ka venekeelse elanikkonna hulgas on vaja propageerida eestimaise piima tarbimist ja selle tervislikkust, seetõttu on 1 eksemplar näitusest vene keeles, samuti toetav osa materjalist töövihikute näol.

Näitus liigub vastavalt eelnevale registreerimisele, graafiku koostab piimandusmuuseumi pedagoog.

Käesolev projekt teadvustab üht Eesti maakultuuri väärtuslikku osa. Toodet, mida on toodetud sajandeid ja mille tootmine on olnud maapiirkonnas peamine elatusallikas. Läbi tegevuse teadvustada lastele ja noortele piima kui väärtusliku toiduaine olemasolu ja selle tarbimise vajalikkust inimese organismile. Tervem laps – tervem eestimaalane!

On teada et igal aastal väheneb piima ja piimatoodete tarbimise hulk ja igal aastal kasvab luuhõrenemisse haigestunute hulk- need kaks on omavahel tihedalt seotud. Piima tarbimisharjumused saavad alguse lapse-eas, kus toimub organismi intensiivne areng.

Piimast ja piimatoodetest saadavate kasulike vitamiinide ja mineraalide tähtsus inimese organismile on asendamatu.

Piima vähene tarbimine tuleb sellest, et lastele pakutakse üha enam suhkruga magustatud mahla- ja karastusjooke, mis on magusad ja seega meeldivamad, kuid kaudselt kahjulikud tervisele, eriti aga kasvavale organismile. Piimatöötlejad pakuvad samuti palju erinevaid ja maitsvaid tooteid, mida kahjuks ei suudeta aga reklaamida nii suurelt, et see jääks silma ja meelde. Projekti näol on tegu teavitusega, kus pöörame tähelepanu laste tervisele ja tervislikule toitumisele. Läbi näituse propageerime ka Eesti Piimandusmuuseumi- kogu Eesti piimanduse ajalugu on koondunud meie muuseumisse.

Näituse „Piim tervise ja tarkuse allikas" ringirändamisega koolides püüame pöörata rohkem tähelepanu laste piima ja piimatoodete tarbimisele, teavitada kõrgemaid institutsioone Koolipiima programmi jätkamise vajalikkusest.

Tulemuseks loodame näha, et läbi näituse on paranenud laste piima- ja piimatoodete tarbimine ja seega ka meie laste tervis.

Usume, et saame kaudselt kaasa aidata põllumajandusliku piimatootmise püsimajäämisele.

С 18 января в библиотеке нашей школы будет открыта выставка «Молоко - источник здоровья» (на рус.языке). Выставка организованна Музеем молока http://www.piimandusmuuseum.ee/
при поддержке Отдела Культуры и будет "переезжать" из школы в школу.
18.01 в 11.30 - Торжественное открытие мобильной выставки в библиотеке нашей школы.